Máme před sebou další volby, další rozhodování, ve kterém si mnozí z voličů doslova hází mincí a nebo dávají na rady známých. Pro ty, kteří se chtějí rozhodovat sami za sebe a zodpovědně, ale zároveň netrávit několik večerů pročítáním volebních programů všech stran, se nám nabízí použít různé autotesty. U nás je asi nejznámnější volebnikalkulacka.cz. Přesto, že otázky v české volební kalkulačce jsou naprosto jednoznačné a konkrétní, výsledky mého testování mi nikdy nevyhovovaly a v době volby prezidenta se ani zdaleka neblížily mým skutečným preferencím. Tak nevím nevím, ale nemyslím si, že by se na něco takového měl kdokoliv spoléhat.

My jsme v období prezidentských voleb 2012/2013 na StuNoMe řešili jiný test, kterému jsme chtěli podrobit každého z kandidátů. Jednalo se asi o nejznámější test politické orientace, takzvaný politický kompas. Ivo Uher ho tehdy překládal a my jsme se mu s tím pokusili pomoct a pak přeloženou verzi rozeslali prezidentským kandidátům. Až na Miloše Zemana a Táňu Fischerovou se nikdo jiný k vyplnění nezmohl. Ve výsledku to mělo fungovat tak, že si sami uděláte test a vámi volený prezident by k vám měl být v grafu co nejblíže. Jenže, když tak koukám na blízkost Zemana a Fišerové, myslím, že i tyto výsledky nemohou být přesné. Při pomyšlení na abstraktnost a nejednoznačnost některých otázek (dle mého jim scházel kontext) je stejně váš výsledek dílem náhody. A to o nic moc menším, než když za prezidentského kandidáta nakliká odpovědi někdo z jeho volebního týmu.

Výsledek mého testuPorovnání odpovědí Fischerové a Zemana

Naposledy jsem si zkoušela Social Attitude Test, ale stejně jako v kterémkoliv jiném testu, i zde mi chyběl kontext. Byla jsem na velkou část otázek schopná odpovědět tak i onak…v závislosti na okolnostech. Možná to je jen mým nepochopením anglicky formulovaných otázek, možná je to ale taky tím, že ten svět a problémy v něm nevmínám jen černobíle.

Social Attitude test